sobota 9. prosince 2017

Čtení noční, předvánoční

Stala se mi taková nemilá věc. Tedy ne nemilá, jen zvláštní, protože se mi nějak jinak nestává. Má drahá Vlasta mě nominovala do tagu. Shodou okolností do podzimního a to tak trochu v předvečer první adventní neděle. Nicméně jsem holka šikovná (možná), a tak jsem si řekla, proč ne - stačí to přece nějak převést do času Vánoc. A vlastně zimy obecně, když vezmeme v úvahu, že ne všechny Vánoce jsou krásně bílé. Tak tedy jeden článek o milých knihách, které se hodí do zimy - a o tom, co mi k tomu zimnímu čtení dělá radost.

1. Sníh se třpytí pod mrazivým sluncem, vločky tančí ve vzduchu - všude modrá a bílá. Kterou obálku ti připomene?
Winter is coming! Pravda, Hra o trůny se neodehrává v zimě. K té dojde až v páté knize, po několika tisících stránkách. Ale prostě - ta obálka! Přiznávám, ty novější, které na vás koukají i na plakátech v metru, vypadají možná o něco lépe, ale já mám svoji krásnou sadu doma necelý rok a prostě ji nedám. Navíc si zahrávám s myšlenkou si to celé přečíst znovu v angličtině - snad abych byla lépe připravena, až vyjde šestý díl, protože čekání na překlad prostě nepřežiju.


2. Podzim s sebou přinesl svetry a zima přidala další vrstvu. Která kniha je ta pravá, aby tě zahřála i v zimě?
Každý má nejradši jiný díl Harryho Pottera. Pro mě je ten nejkouzelnější Vězeň z Azkabanu. Třetí knihu prostě miluji - obsahuje ještě dětskou nevinnost, ale o něco temnější zápletku, neuvěřitelné množství milovaného Snapea a žádného Voldemorta. Je to pro mě takový svetr paní Weasleyové - kouzelný příběh, Poberty a celou tu božskou atmosféru kouzelnického světa. 


3. Blíží se Vánoce - čas dávání dárků, jež jiným vykouzlí úsměvy na tváři. Jakou knihu bys nejraději dala všem, aby jim také vykouzlila dobrou náladu?
Knihy často k Vánocům nedávám. S výjimkou přítele, samozřejmě, kde vím, co má na poličce a co mu ještě chybí. A také nejsem dobrá na vtipné knihy - většinou mě najdete odbornou, depresivní, nebo prostě jen dlouhou knihou. A přiznejme to, většina lidí dlouhé knihy nečte. V nedávné době - tak nedávné, že jsem ještě nestačila napsat recenzi - se mi ale dostala do ruky kniha krátká a zároveň vtipná. Hádáte dobře, třetí kniha od Zibury - Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii. Čtení vtipné jako autor sám, plné neobyčejných příběhů a těžko uvěřitelných historek. Ale něco, co vás rozesměje, pobaví a třeba i poučí (zvlášť když autor letos přidal poznámky pod čarou). 

4. Naše oblíbené příběhy jsou plné úžasných postav a neuvěřitelných míst. S jakou postavou a v jakém světě bys nejraději slavila Vánoce?
Mě se někdo ještě ptá? (Ano, já, když jsem si ty otázky upravovala, velmi chytré, že.) Samozřejmě, že v Bradavicích. Užívat si atmosféru hradu, mít tolik jídla!, mít k dispozici obří knihovnu, nepočítaně krbů, koulovat se na pozemcích, obdivovat vyzdobenou Velkou síň... A s kým to všechno? Upřímně, fiktivní postavy mě v tomto případě tolik nevzrušují (zvlášť když jsou mé všechny oblíbené mrtvé), takže určitě s mou drahou polovičkou, Vlastou a jejím Modrým - oni můžou dělat cokoliv, co by je mohlo bavit, a my s Vlastou můžeme jít číst (i když jak ty dva dny znám, skončí v té knihovně s námi).

5. Zima je i ve znamení zkoušek a závěrečných zúčtování. Zkouškové či pololetí klepe na dveře - která naučná kniha je tvá oblíbená?
Poslední dobou přemýšlím, kdo vymyslel zkouškové po Vánocích. Ale co už nadělám, že ano. Nicméně, co se týče naučné literatury - asi víte, že ji čtu ráda - ne tolik, jak bych si přála, ale čtu. A má oblíbená? Těžký boj, ale nakonec volím Stručnou historii času. Abych se přiznala, byla to první kniha, kdy jsem konečně pochopila spin - a která zároveň byla neuvěřitelně zábavná a ráda ji doporučuji na potkání. (A není to tak složité, jak se zdá!)6. Červená se line záře, dřevo v krbu plápolá... Která kniha je ta pravá ke čtení u krbu?
Přiznám se, i když máme doma krb, už dlouho jsem si u něj nečetla. Ale když už, je to skvělé. Můžu si nahřívat záda jako naše kočky a číst si pěkně v pohodlí. A kniha, která se k tomu bezesporu hodí, je Poslední přání - první zaklínačské povídky. Obecně mám povídky ze světa Zaklínače šíleně ráda - postupné seznamování se světem, s Geraltem i čarodějkami. Je to dobrodružné, ale ještě ne tolik krvavé. Dojemné i zábavné, slušné i vyloženě neslušné. Pravda, pokud nebudete u toho krbu sami, můžete vypadat trochu vtipně, ale co už. Za dobrou knihu to stojí.

7. Nejen knihami je knihomol živ. Co si ke čtení dáš dobrého?
Obecně zimní čas přežívám na pečeném čaji, který si doma dělám sama (jinak bych se svou spotřebou nedoplatila) - je to šíleně sladké a ještě pak můžu sníst ovoce. Ideální kombinace. A k tomu? Preferuji cukroví nebo granátové jablko - kupodivu mě baví ho i loupat, i když pak občas vypadám jako sériový vrah. Po cukroví tak sice nevypadám, ale vzhledem k tomu, že si to své oblíbené musím sama upéct, je to občas nepraktické. (Ale dnes se mi ty sněhové rohlíčky vážně povedly!)

A jak vypadá vaše zimní čtení? Upřímně nerada někoho nominuji, ale pokud chcete vyplnit tento tag u sebe na blogu, klidně tak učiňte (a nárokuji si pouze uvedení jako zdroje O:)). A jak se máte? Sněží u vás? A pečete cukroví? 

5 komentářů:

 1. Jéé, tos přetransformovala krásně! ♥
  Do bradavické knihovny bych se někdy ráda vypravila. Myslím, že doba, kdy bychom byli bez polovičáků, by byla přímo úměrná rychlosti připojení k internetu, což v Bradavicích asi tak dobré nebude. :D
  Hru o trůny, tedy druhý díl, jsem včera k úklidu rozposlouchala jako audioknihu. Baví mě to, ale je to vždycky na delší dobu. Jednou bych si to ale ráda taky přečetla v originále. :)

  Včera sněžilo, dneska svítí sluníčko. Cukroví jsem pekla v pátek a včera, v pátek jsem především zdobila perníčky, včera se dělalo linecké a "ořechy", nebo jak se to jmenuje. :D

  A jinak mé čtení... dneska jsem trochu spontánně začala číst Deník Rut Laskierové z roku 1943, je to krátké, to za chvíli dočtu. A potřebuji zase trochu pohnout s dějepisným čtením, ale zároveň potřebuji spíš psát, takže možná čtení trochu zanedbám. Myslím, že tu svou stoknihovou výzvu stihnu tak akorát. :D

  Měj se krásně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. *byly bez polovičáků. Moc na ně myslím asi, jsou tam s námi, i když nejsou. :D :D Nevermind.

   Vymazat
  2. Tvoje poslouchání audioknih obdivuji. Už jsem dlouho žádnou neposlouchala, ale je pravda, že celkově ani nevím, kdy bych je poslouchala. :)

   U nás letos perníčky zdobí sestra. A peče linecké - jak typické, já se patlám s rohlíčky a ona si bude jen vykrajovat. :D

   To zní dobře! Já mám sice svou výzvu už splněnou, ale v porovnání s ostatními roky je už stejně nepřekonám. Ale co už, o počtu to není - a předtím jsem tolik cizojazyčných knih nečetla. :)

   Měj se také krásně a užívej! :)

   Vymazat
 2. Rozhodně se shoduji s Vánočními Bradavicemi! Panebože to by byl splněnej sen!! :D Miluju všechny vánoční scén, které v knihách jsou a vlastně mě docela mrzí, že jim alespoń v nějaké knize nebylo věnováno víc prostoru! :D

  OdpovědětVymazat
 3. Zimu jsem nikdy neměla ráda, ale letos jí docela přicházím na chuť. Pořád nemám ráda to mrazivé počasí, ale líbí se mi sníh a praskání ohně v krbu :)
  Hra o trůny a HP prostě k zimě patří :)

  OdpovědětVymazat