neděle 14. května 2017

O maturitě, angíně a Světě knihy

Mám pocit, že s tou maturitou už musím být nesnesitelně otravná a musí to vědět každý v mém okolí. Popravdě, i když si to uvědomuji, je mi to naprosto jedno. Člověk maturuje jen jednou (jednou až třikrát, dobře), a tak mám na to trochu právo. Ale... Musím říci, že poslední dobou mi krkem nejvíce lezou ostatní maturanti. Ne všichni, samozřejmě. Třeba s mým spolužákem nadáváme na otázky z fyziky a to je zcela příjemné. Štvou mě ale ti, co potkáte na sociálních sítích (v rámci prokrastinace tam lezu snad víc než normálně). Víte, ti lidé si jednak stěžují na didaktické testy. Beru. Jednou. Ne dva týdny. Rozhodně nechcete poslouchat ten stálý pláč, jak to oni nestihli, protože tam byly dlouhé texty. Prostě letos nebyl Jidáš, ani epizeuxis, letos to bylo dlouhé, a tak to nedali ani na těch mizerných 44 %. No co. Třeba se odvolají a budou to mít i tak. Známe Cermat. Kromě toho se vytahují, že nepřečetli ani jedinou knihu, v čemž je podporují ti, co maturovali dřív a taky nic nepřečetli. Protože je nehorázně cool dávat najevo, jaký jste idiot a ignorant, když nejste schopni přečíst ani dvacet knih, které si můžete sami vybrat a máte na to prakticky čtyři roky. (Nebo minimálně celý čtvrťák.

Asi nejvíc mě ale naštval spolužák, co maturuje se mnou z fyziky, ještě před nedávnem nebyl schopen dobře popsat volný pád a přidal pěkné fotky, jak paří. Normálně by mi byl úplně ukradený, ale když máte angínu a vysoké horečky, tak vás to už pěkně naštve. Protože ano, mé zlé předtuchy se vyplnily a já dostala další antibiotika. Jen z důvodu, který jsem nečekala. 

Bohužel, mít angínu čtrnáct dní před maturitou není tak zlé, jako když ji máte týden před akcí, na kterou se těšíte celý rok. Před Světem knihy. Já se tam vážně tušila (a nutně jsem potřebovala pár knih), těšila jsem se na letošní famfrpál a vůbec celou atmosféru. Těšila jsem se, že si na chvíli odpočinu od učení a strávím pěkný den v Praze. Merlinužel, angína (čtěte rodiče) řekla ne. Uznávám, cestovat s antibiotiky týden před maturitou na místo s obrovskou koncentrací lidí je poněkud... pitomé. Zvlášť když imunitu máte slušně zeslabenou už asi měsíc. 

Na druhou stranu, pokud to mám brát z té lepší stránky, neutratila jsem nehorázné peníze za knížky (zvlášť když mám přislíbeno, že škola bude dávat knižní poukázky po maturitě... loni jsem si přišla jen za samé jedničky a SOČku v celostátním kole na slušnou hromádku). Něco jsem ale přeci jen utratila, když jsem podpořila printintin na Startovači a objednala si pár sešitů (má další slabost, přiznávám). (Mimochodem, podpora běží už jen do zítřka, kdybyste někdo chtěl sešity, které vypadají naprosto božsky.)

Pokud bych mou neúčast na Světě knihy měla brát z té horší stránky, už od čtvrtka všude spamovala různá nakladatelství. (A teď ještě přijdou knižní blogy.) Vcelku mě to mrzí, protože letošní ročník vypadal ještě lépe než ten loňský. Ale co, o to víc se těším na příští rok, kdy by se mi i díky studiu na vysoké (pokud odmaturuji, že) mohlo poštěstit tam být na víc dnů. Pořád je na co se těšit.

Aktuálně mám krásnou vyhlídku na to, že by mi zítra mohly přijít výsledky didaktických testů (a možná i slohovky, pokud Cermat dá). A že mě čeká poslední týden intenzivního učení, kdy přečtu maximálně Hamleta, R.U.R., Máj a Kytici. (Ale dnes jsem si z knihovny přinesla pěknou kupičku čtení pro čas, kdy to budu mít za sebou.) A pak mě čekají ty dva dny, čeština v pondělí a matika a fyzika v úterý. Jsem z toho zatraceně nervózní, ale přijde mi, že existují i mnohem horší věci než jedna maturita. Třeba zkoušky na vysoké

Mějte krásný květen a užívejte si počasí, protože někteří jsou zavření doma. (Venku se sice učí hezky, ale prý antibiotika... Takže mám prý smůlu.

11 komentářů:

 1. Já letos na Světě knihy byla také poprvé, nikdy předtím mi to pořádně nevyšlo a navíc jsem se držela myšlenky, že cesta tam za 400kč jízdenku se mi nevypplatí :D No letos jsem tam byla a jsem nadšená :) Snad ti to příští rok také vyjde :) A u maturity držím palce, určitě to v pohodě zvládneš :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mamka taky poznamenala něco o jízdence a vstupném, ale osobně se držím toho, že ta atmosféra je jedinečná, besedy a autogramiády také. A pak různé slevy, třeba u Fantom printu! :3 No, upřímně doufám, že příští rok to bude lepší. :) Děkuji! :)

   Vymazat
 2. Byla jsem na Světě knihy.. uf, popáté? :) Tentokrát s přítelem (mrchouš jeden to zinscenoval tak, aby se nemusel potkat s R. a ještě to vypadá, že za to můžu já, ale já žila v domnění, že tam jdete v sobotu :D) a s kamarádkou ve dva různé dny. Nějak jsem ignorovala program, zato jsem pořád očumovala, fotila a koupila si dvě knížky (obě s tématikou druhé světové).
  Myslím, že až budeš blíž Praze než teď, neodoláš tam jít vícekrát. :)

  A co se spolužáků a maturit a přístupu týče - sakra lidi, jste na gymplu, tak se nechovejte jako dementi, co neumějí přečíst jednu obyčejnou knížku. Strašně mě ten přístup štve. Jsou to třeba chytrý lidi. Ale prostě to nepřečtou. Jo, chápu, třeba na poezii by se asi spousta lidí vykašlala, protože to prostě není pro ně, ale i v našem omezeném maturitním seznamu jsou díla, která jsou dobrá pro všechny. Rybí krev. Žítkovské bohyně. Na západní frontě klid. Romeo a Julie.

  No, budu ti držet palce, ať to zvládneš, ale myslím, že se svým přístupem to dáš bez problému. :) A přesně - jak může být člověk vystresovaný z maturity, když ho čekají ještě několikery státnice? :D (tenhle přístup mám od návštěvy DOD FF UK, kde jsem si popovídala s milým studentem. :D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My tam plánovali jít v sobotu, pak byl návrh, že by přítel šel jen v pátek, ale z toho nakonec taky sešlo. :D

   Jak to někdo zvládne, že si koupí jen dvě knížky? Já nikdy neodolala a vždy tam našla něco, co nutně potřebuji. :D

   Souhlasím. U nás ve třídě to není tak hrozné, ve vedlejších je to horší, ale co čtu ty debaty jinde, tak to jsou většinou lidi mimo gympl. Ale i tak je nechápu.

   Děkuji. :) Jo, co budu dělat před zkouškou z matematické analýzy hned v prváku, že? :D (té se děsím od té doby, co ji dělal R.) :D

   Vymazat
  2. Hele, kdybys chtěla hodně prokrastinovat, doporučuji mrknout, na blogu mám svůj druhý a třetí ročník na Světě knihy. To byly desítky knih a bolavá záda. :D :D Ale už prostě došlo místo v knihovně a do přítelovy se mi expandovat moc nechce, není to slušné. :D (I tak už to nenápadně dělám).

   Upřímně mě děsí už jen ten název. Ale určitě to dáš! Držím palce! :)

   Vymazat
  3. Já to vyřešila jednoduše - loni k narozeninám jsem si přála novou knihovnu. Takže místo mám a budu ho mít ještě dlouho, protože zatím jsou knihy vyskládány hodně elegantně, ale jsou i smrsknout. :D

   Děkuji :)

   Vymazat
  4. Jako já bych dokonce měla i volnou knihovnu, sestra tu svou nechce. Jenomže kam ji dát? :D Musela by asi viset ze stropu, půlit pokoj nebo bych mohla zazdít okno, vyrazit dveře nebo se zbavit skříně. To už je moc drastické. :D

   Vymazat
 3. To mě mrzí, snad se na SK potkáme příští rok... A hodně štěstí u maturity ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že mi to vyjde (a třeba i navíc dnů). :) Děkuji! :)

   Vymazat