pátek 30. června 2017

Měsíční čtení #Červen

Trochu se mi nechce věřit, že už sem na blog dávám druhé měsíční shrnutí. V duchu jsem se obávala toho, že mi nevydrží ani jeden a teď se blíží třetí a pořád to funguje. A to je přeci jen super. (Dobře, i když ty události, kterých se nejvíce obávám, ještě nenastaly. Jako můj nástup na vysokou.)

Červen byl první měsíc mých prázdnin. Začala jsem chodit na novou brigádu, oslavila devatenácté narozeniny. Užívám si zaslouženého volna a upřímně, snažím se dělat vše proto, aby mě jako mé skoro každé další prázdniny nezačaly nudit. Nicméně, je to za mnou a já mám pořád dost restů, i když musím uznat, že knižní nejsou (snad až na to, že jsem si stále nepořídila novou Temnářku). Abych tu ale nemluvila pouze o své osoba (to je účel jiných článků), vrhla bych se už na knihy, které jsem v červnu přečetla.

Na rozdíl od května se mi podařilo splnit mou osobní výzvu, která se týká cizojazyčných knih - každý měsíc alespoň jednu knihu v angličtinu a němčině. Anglicky jsem četla Animal Farm. Od Orwella jsem do té doby četla jen 1984 (a to také vcelku nedávno a česky), a tak jsem si řekla, proč to nezkusit. Rozhodně to nebyla špatná volba. Ta knížka je sice děsivá a po dočtení se nebude cítit dvakrát nejlépe (zvlášť když se pak podíváte na aktuální volební preference), ale je to něco, co by si měl přečíst každý. Německy jsem přečetla 22 böhmische Legenden. Sbírka krátkých legend o zajímavých místech naší země - to vše psané jednoduše a srozumitelně, což je něco, co se svojí němčinou skutečně potřebuji. Bylo to milé a zajímavé, zvlášť když jsem osoba, co mnoho pověstí nezná. 

Pokračovala jsem také ve čtení Zeměplochy, kdy jsem přečetla další tři knížky. Těžké melodično, další kniha ze série o Smrťovi - upřímně, asi má nejoblíbenější. Smrtě zbožňuji - i když to zní divně - a i když jsou některá úmrtí smutná, on tomu svým chováním dodává takový... mírně vtipný nádech. A rozhodně pak víte, že vaše mrtvá postava je v dobrých rukou. Zajímavé časy mě zase přinesly zpět za Mrakoplašem. A do míst, kam zatím série nezavítala - na Vyvažovací kontinent, do domova Dvoukvítka. Do domova, který drahý Pratchett znovu zneužil k tomu, aby tak trochu zparodoval náš vlastní svět. Podobně tomu bylo i u Maškarády, kdy se čarodějky podívaly na operu. Vážně to stálo za to, a pokud jste Zeměplochu ještě nečetli, napravte to. Je to sice šíleně dlouhá série, ale samotné knížky jsou kratší a není problém přečíst jednu za den. Navíc jsou vtipné, boží a vůbec. 

Poslední knihou, kterou jsem přečetla, je Valhala, o které jsem už i psala. Technicky vzato se jedná o šest knih a ne o jednu (což mi docela zvyšuje počet přečtených knih), ale zase počet není vše. Bylo to skvělé čtení, a i když jsem s ní strávila prakticky celý měsíc, nebylo to nijak otravné ani zdlouhavé - spíše příjemné, občas trochu šílené a strašidelné, ale rozhodně dobré. Ostatně, i tak jsem o knížce psala v recenzi, a pokud si ji přečtete (a případně okomentujete) budu jen a jen ráda. 

Na konci měsíce jsem také začala číst Plíseň - pokračování Ódinova dítěte - ale ještě jsem ji nedočetla, a tak o tom až příště. Ještě dřív ale patrně zveřejním svůj čtecí seznam na červenec a srpen - mé letní plány, i když je pravda, že ne vždy se jich držím. Prostě občas na to nemám náladu, tak proč se tím trápit, když můžu číst mnoho jiných skvělých knih. :)

Co jste v červnu četli vy? A jak si vůbec užíváte tohoto krásného měsíce? :)

PS: Nově má můj blog i vlastní stránku na Facebooku. Za každý like budu ráda. :)

10 komentářů:

 1. Já se často na konci měsíce, když jsem dělala takovéhle sumírování, chtěla dostat na konkrétní výčet knih, nemít nic rozečteno. Ne vždycky se to povedlo, třeba teď mám ještě tři sta stránek z Husitské epopeje.

  V červnu jsem překvapivě taky docela četla, víc než předtím, ale myslím, že jsem stíhala i spoustu jiných věcí. Procházky, kino a tak. Taky hodně spaní a nějaké to plavání a jezdění na kole.

  Jak můžou někoho nudit prázdniny? :D (jo, jako malou mě taky víc bavila škola, ale teď.. už se těším, až budu mít každý den na všechno dost času, mám v plánu se aspoň pár hodin denně věnovat němčině. :D A chci se podívat na Starwars, tajně, abych Modrému udělala radost, že se zajímám. :D )

  Měj se krásně a jsem zvědavá, jak se ti bude Plíseň líbit. (Bavila jsem se o tom s tebou, že jo? :D )

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já po tom nijak neprahnu. I tu Plíseň mám teď rozečtenou, a tak ji prostě zmíním až příští měsíc. :)

   Mě nudí, když je mám dlouho. Dovedeš si představit, že z představy téměř čtyřměsíčních prázdnin jsem prostě nadšená nebyla. :D A tak mi první dva měsíce vyplňuje brigáda, v srpnu jsem tři týdny pryč a v září už budu řešit školu. Jako - nejsem ráda pořád doma. Potřebuji něco, co mě přinutí, abych si sama rozplánovala den, roztřídila program - i díky tomu toho stihnu mnohem víc. :) S němčinou držím palce, já uvažuji, že ještě před semestrem zkouknu přednášky z jednoho předmětu (jo, jsem magor :D). Starwars jsou fajn. ^^

   Upřímně? Netuším. Ale je to možné, nepopírám to. :D Také se měj krásně. :)

   Vymazat
  2. Já si to právě umím představit úplně dokonale, protože mě baví si čas sama organizovat. Stihnu toho pak mnohem víc. I když škola mi až tak nevadí a občas to vlastně tolik nenarušuje. :D

   Nejsi magor, já bych to nejspíš taky udělala, byť asi na nějaký svůj obor, ne na fyziku. :D

   Vymazat
  3. Jo, mě to baví taky, ale když nemám školu, je těžší se k tomu dokopat. :D

   Chápu. :D

   Vymazat
 2. Přečetla jsi toho vážně hodně :) Já v červnu měla zkouškové období, ale také jsem četla jako o závod :) Na Plíseň se teprve chystám a doufám, že nezklame :) První díl mě bavil jen tak napůl :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky. :) Doufám, že zkoušky dopadly úspěšně. :)) Mě první díl bavil hodně - teď před druhým jsem byla trochu nervózní kvůli některým recenzím, ale zatím co čtu, tak se mé obavy nevyplnily. :)

   Vymazat
 3. Já jsem za červen přečetla jen 4 knihy, což mi přijde strašně málo. Těšila jsem se na červen, protože jsem myslela, že budu mít volno. Ale chodila jsem na brigádu, a tak na čtení nebyl moc čas. Snad se to v příštích měsících zlepší :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že posuzovat to dle počtu je nesmysl. :) Věřím, že se to zlepší - respektive, budeš mít víc volného času, abys byla pěkně spokojená a četla tak, jak chceš. :)

   Vymazat
 4. Moje květnové a červnové skóre nevyšlo díky povinnostem dobře, plánuji to napravovat teď v létě. Tvůj červen byl ale moc podařený, nezbývá než popřát, aby byl i červenec stejně parádní :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuji! Věřím, že i u tebe povinnosti ustoupí a budeš si více užívat čtení. :)

   Vymazat