čtvrtek 22. června 2017

Výletování: Karlštejn a Velká Amerika

Jak už jsem naznačila na sociálních sítích (nebo spíše přímo napsala), vyrazila jsem o víkendu s R. na výlet. Měla jsem volno na brigádě, neboť tento víkend jsem si už na začátku měsíce označila jako dny, kdy nemůžu - nevěděla jsem, jestli náhodou nepojedu na celostátní SOČku (a jak vidno, nejela... sice jsem postoupila do licitace a porota se tvářila, jako kdyby mě v tom celostátním také ráda viděla, ale co je to platné, když v licitaci nepostoupila z fyziky žádná práce). Nicméně, tohle k článku nepatří - mé naštvání z průběhu a struktury SOČ si můžu vybít v jiném článku, že. Rozhodli jsme se tedy vyrazit na výlet - první nápad byly Kladruby (hřebčín!), nicméně jsme zjistili, že dopravní spojení je poněkud mizerné... Nakonec jsme se rozhodli pro výlet na Karlštejn - a do blízkých lomů.
Je pravda, že jsem na začátku netušila, jak moc oblíbená trasa to je - dobře, u Karlštejna mě ta šílená fronta ani dopoledne nepřekvapila. Část cesty k lomům jsme pak šli s R. tak, že jsme sotva někoho potkali. Nicméně u Velké Ameriky zjistili, že těch lidí je tam vcelku dost - ne že by mi to vadilo, ale na několika místech jsou cestičky lemující lom skutečně úzké, nicméně se nejednalo o nic, co by se nedalo zvládnout (a v křoví jsem taky vyloženě neskončila).

Dovolím si toto dále nepsat jako holý popis cesty - taky jsme podstatnou část dne strávili ve vlaku, kdy jsme s R. oba četli Zeměplochu - ale spíše dojmy a fotky. (On by tu slohovku taky nikdo nečetl.)
Dopoledne bylo zataženo - ale hezky. Trochu foukalo, ale žádný déšť, před kterým mě rodiče strašili. Pro mě ideální počasí na výlet, protože jít někam ve vedru je to nejhorší, co vás může potkat.

Prohlídku Karlštejna jsme vynechali úmyslně - kombinace výše vstupného a dlouhých front. A také toho, že i když mám ráda historii, nikdy jsem prohlídky příliš nemusela. Sice se občas něco zajímavého dozvíte, ale osobně si to radši prohlédnu zvenku, a pak se vydám dál, na další výlet.Z Karlštejna jsme šli do Mořiny - po silnici, ale při zpáteční cestě nám došlo, že jsme vlastně možná mohli zabočit a dostat se tam i tak. Na druhou stranu, nebylo to žádná vytížená trasa a luk a zeleně jsme si pak užili až až.

Zbožňuji vlčí máky. Vážně. (Akorát si pak vždy vzpomenu na jednu písničku, kde se zpívá: "Na francouzských pláních vlčí máky kvetou..." a je mi trochu smutno.)
Postupně jsme prošli okolo několika lomů - kromě Velké Ameriky (prostřední fotka), pak i okolo lomu Mexiko (třetí fotka) a Malé Ameriky. Pěkná procházka, navíc se odpoledne udělalo pěkně - občas vysvitlo sluníčko a s občasným větrem bylo skutečně příjemně. Jinak, jak velí cedule na první fotce - po celé trase jsou zábrany, které sice překonáte snadno, ale pro nás byla samotná výška dostatečným argumentem pro to, abychom k okraji nelezli. I tak je tam dost vyhlídek, ze kterých se pěkně pokocháte - a pak radši do bezpečí, když se třeba jako já bojíte výšek. Od lomu jsme zamířili zpět na Karlštejn, okolo Dubu sedmi bratří (taky vám ta pravá větev připomíná mrtvého jelena?) - k lomu se tak dostane i opačnou cestou, ale musím říci, že takhle nám to s přítelem vyhovovalo - a taky jsme se potřebovali dostat zpět na vlak.

A jak jste trávili víkend vy? :)

4 komentáře:

 1. A já se těšila na nějaké selfíčko! :D
  My jsme s Modrým úplně stejný výlet podnikli loni, hned prvního července. Pamatuju si to jako dneska. Dokonce mám skoro stejné fotky jako ty. :D A vlastně jsme to měli podobné, až na to, že tehdy bydlel Modrý ještě v Praze. Cestou jsme si četli, pak jsme šli k hradu, dovnitř jsme nešli kvůli ceně vstupného a lidem (jako bych to psala já, to s těmi prohlídkami! :D ), vydali jsme se k lomům, akorát jsme nedošli k Velké Americe, protože se na nás vyřítil velký pes a my nevěděli, co s tím, tak jsme prostě šli zpátky. Ale vůbec mi to nevadí, ono stejně bylo v lese příjemněji, tehdy bylo fakt vedro. A pamatuju si, že jsme se "pohádali", protože jsem se nešikovně vyjádřila, že Lily byla mudla. Samozřejmě že vím že nebyla, ale chtěla jsem říct, že nebyla z kouzelnické rodiny. :D

  No nic, pěkné fotky, jsem ráda, že jste si to užili. :) Já o víkendu byla v Anglii, zrovna nahrávám fotky, tak si počkej. :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bylo na instagramu, a jak jsem koukala, už jsi ho objevila. :D
   (Ty máš hlavně hezčí fotky. :D) To my několikrát míjeli stále jednu a tu samou skupinku cyklistů. Střídavě je pouštěli a předcházeli. :D Takové problémy! :D (Ale tyhle hádky jsou stejně nejhezčí. O:))

   Počkám a těším se! :))

   Vymazat
 2. Já víkend trávila doma, na pořádné výlety se chystáme až v srpnu :D
  Já byla na Karlštejně i na prohlídce, ale moc nadšená jsem z toho nebyla. Vzhledem k ceně a době, kterou jsme tam čekali, bych čekala něco lepšího. Sice jsem se něco nového dozvěděla, ale prohlídka mi přišla hrozně krátká.
  A byla jsem i na Americe, i když jen té velké. Tam se mi opravdu líbilo ♥ Ta voda přímo láká ke koupaní, škoda, že se tam nemůže... Ale to by celé misto zase ztratilo svoje kouzlo, takže je to tak asi lepší :D
  Mell

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem v srpnu na táboře, a pak jedeme do Berlína. :3
   To teda! Ta voda vypadá suprově, podobně jako na Plitvických jezerech. Člověk by tam hned skočil... Ale je asi lepší, že se to nesmí, takhle hezké by to sotva vydrželo dlouho. :)

   Vymazat