úterý 19. září 2017

Dva měsíce za kasou

V červnu a červenci byly často mé příspěvky propojeny s mou brigádou. Na tu jsem sice nechodila každý den, ale četnost mých směn byla poněkud náhodná, ale i tak si dovolím tvrdit, že to vcelku ovlivnilo mé první dva měsíce prázdnin. 

Měla bych ale začít od začátku. S tím, proč jsem vlastně šla na brigádu jako pokladní. Ten důvod je trochu vtipný - kromě výdělku - protože jsem už od ledna tušila, že se budu o prázdninách nudit. Odmaturuji v květnu, na vysokou jdu poslední týden v září, to jsou skoro čtyři měsíce volna... Pro někoho sen, pro mě až tak ne - přeci jen, už dřív jsem se nudila během tradičních letních prázdnin, v srpnu toužebně vyhlížela školu. Kromě toho, absence povinností a nutnosti někam zajít způsobila, že jsem toho udělala šíleně málo - snad s výjimkou doby, kdy jsem ještě jezdila na koních a chodila tedy do stáje. Logicky jsem skončila u toho, že bych si mohla najít brigádu - kromě té mé občasné, která ale má pro delší dobu alespoň pro mě několik nevýhod. A tak jsem hledala, ptala se... Od mamky jsem věděla, že několik jejich studentů dělá v různých supermarketech - a že z celkového srovnání vychází nejlépe Kaufland. Jako zálohu - a určitou jistotu - jsem si tam tedy hodila dotazník, trochu rozpačitá i z toho, jestli nebude vadit, že chci brigádu jen na dva měsíce... Mezitím ještě pro jistotu zkusila prodej zmrzliny, poštu,... 

Jenže jsem nic nesehnala - naproti tomu mi z Kauflandu zatelefonovali a brigádu jsem měla domluvenou ještě během května. Rodiče se sice nadšeně netvářili, ale tak co. Zkusit se má hodně věcí. 

Pokud by vás to někdy napadlo - když pokladní něco nejde načíst, rozhodně není vtipné říkat, že to je teda zadarmo. Říká to každý. Pořád. Takže za chvíli toho máte plné zuby. 

Víte, jsem introvert. Blbě slyším, nemám ráda hlučné prostředí, nerada mluvím, a tak jsem se toho trochu bála. Ale ve výsledku to šlo. Vážně.

Občas se dočtete o tom, jak je brigáda za kasou hrozná. Pravda, občas jsem vstávala o prázdninách docela brzo, abych tam byla už v sedm, občas jsem měla jen krátkou (tedy bez pauzy) směnu v tom největším návalu... Občas mě bolely nohy a byla jsem strašně ráda, že jsem doma, ale... Není to to nejhorší, upřímně. (Moje sestra už podruhé byla v kabelovně. Kromě toho, že vstávala ještě dřív, tak po příchodu šla maximálně spát. Já fungovala.) Jako jo, občas toho máte po několika dnech za sebou plné zuby, ale dá se to přežít. 

Navíc, upřímně řečeno, není to špatně placené - alespoň u nás na severu, kde kromě malého výběru brigád nemůžete očekávat extra peníze. Navíc po červnu všichni brigádníci dostali přidáno, protože kromě normálních pracovníků bojují supermarkety i o brigádníky. Nejsou lidi. (Na druhou stranu, neznamená to, že tam jste pořád.)

Kaufland má také několik obrovských výhod. Nemáte hmotnou odpovědnost za kasu (jo, pokud vám bude chybět větší částka, přijdete o brigádu, ale jinde to platíte vy). Jste jen na kase, nemusíte nikam lítat (s výjimkou něčeho menšího, jakože seberete košíky). Nemusíte si pamatovat žádné kódy - i když se to hodí. Vše máte hezky v obrázcích. Nemusíte jako idiot listovat někde mimo. A třeba osobně jsem narazila na skvělé vedoucí, což hraje velkou roli - pokud se budete o něco podobného ucházet, zeptejte se někoho, kdo tam dělá i na tohle.

Věděli jste, že v Kauflandu také některé věci prodávají se slušnou slevou, protože za chvíli jim končí datum spotřeby? Mají takové červené kódy. Které většinou nejdou načíst. Které jsou extrémně dlouhé. Které nemůžete namačkat, že jich máte x kusů. Musíte po jednom. A teď si představte, že k vám někdo přijde s plnou basou takto zlevněných piv. A ani jedno nejde načíst.

I tak se přiznám, že jednou mi to stačilo. Proč? Protože příští léto bych mohla dosáhnout na brigádu, která je lepší minimálně v tom, že ji mám v oboru. Což je pro mě docela důležité - praxe i zkušenosti se hodí. Není to ale o tom, že by vám tohle nic nedalo - naučíte se komunikovat. Pořád se usmívat, zdravit. Zkusit si to z té druhé strany. Jinak se přiznám, že jsem kupodivu neměla žádný konflikt. Možná mi ale pomohlo i to, že jsem se vážně usmívala a prostě vypadám mladší. Kluci, co tam byli také na brigádě, těch konfliktů zažili víc. Na druhou stranu, dá se to řešit. Zvlášť když máte v pohodě vedoucí a podaří se vám neztratit nervy.

Co vy a letní brigáda? Šli byste za kasu? Nebo máte štěstí na větší výběr? A jaká je vaše vysněná brigáda? :)


4 komentáře:

 1. To je divné. Na Jižní Moravě je nedostatek volných lidí. Přes léto nabírali supermarkety lidi a pořád nabírají, protože nemají lidi. Tady není problém pracovat za kasou. Proč nebyli rodiče nadšení, že pracuješ v Kauflandu? Jsem taky introvert, ale mám běhavou práci, tak přemýšlím, že přejdu k pokladně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady taky nabírali, ale ne nějak razantně, řekla bych. Obecně je to tady horší i s pracemi, což potom s brigádami - navíc ve městě není žádný fastfood, což třeba v sousedním městě hází docela dost brigád.
   Byli trochu nervózní z těch lidí. Respektive, doplňování zboží by nevadilo, z té kasy prostě nejásali. Hodně komunikace, navíc nevěděli, jak je hmotná odpovědnost (v Kauflandu ale není, tak je ok) a tak vůbec. Ale po pár směnách to brali už normálně, byl tam spíš ten strach předtím. :)

   Vymazat
 2. Už jsem tenhle článek četla včera, jen jsem zapomněla zanechat komentář. :)
  Já si nezkusila práci v supermarketu, ale v Mekáči. Na McCaffé. Což není to samé, ale vlastně je to v určitých oblastech podobné. Komunikuješ s lidmi a hodně záleží na vedení a kolektivu. Právě vedení a spolupracovníci ale byli hrůza, takže i kdybych chtěla něco takového dělat jako brigádu dál i přes školu, asi bych stejně musela změnit pracoviště. Ale jak říkáš, je lepší mít brigádu, která se dá použít jako praxe v oboru. :) Proto píšu a překládám. :) Tobě přeji, ať za rok taky najdeš něco dobrého. R. taky dělá něco hodně oborového, ne? :)

  Ahoj a hodně štěstí! ^^ ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, někteří vedoucí, někde, co jsem tak slyšela... A pak se diví, že nejsou lidi.
   R. má hodně v oboru - zatím mám na zimní semestr cokoliv zakázaného - ale už říkal, že by se mi pak poptal u něj na brigádě. Je to v oboru, je to slušné, tak by to šlo. Ale ještě uvidím. O:)

   Děkuji! :3

   Vymazat