čtvrtek 28. září 2017

Příliš velká epsilon #1

Poslední dva týdny byly neuvěřitelně plné. Pořád jsem něco dělala, někam chodila, potkávala nové lidi. Věděla jsem, že mě něco takového čeká, že toho mám ještě více před sebou. Ale i tak to byl lehký šok - jako vážně, já už jsem vysokoškolák?

Tedy ne oficiální, samozřejmě, imatrikulaci mám až příští týden, a oficiální jaderňačkou se pak stanu až v listopadu po bažantrikulaci, ale jinak... Člověk se ani pořádně nevzpamatuje z toho, že je mu devatenáct, že maturuje, že bude volit (ale koho, že) a do toho všeho se ještě přidá vysoká. Vyjádřeno moji spolužačkou z gymplu - nemůžeme si ty čtyři roky dát ještě jednou? 

Ale zřejmě nemůžeme. Ne že by se mi stýskalo po vstávání v pět ráno - můj rozvrh se zatím tváří skvěle - až na úterý nejdříve od 9:30 (a v úterý v 7:30, což se dá přežít, když máte - jako já - kolej relativně blízko). 


Začnu od začátku - už bydlím na koleji. A pokud byste se někdy chtěli ubytovat na koleji v první den řádných nástupů, říkám vám, nedělejte to. Zapomeňte na to, jeďte tam později. Proč? Protože na ubytování jsem čekala skoro šest hodin. Milé. Na druhou stranu, ti, co se dostavili později, byli rádi, pokud je vůbec ten den ubytovali. Kamarád si takhle sháněl přespání v Praze. 

Kromě toho jsem stihla dvě noční brigády, oběhnout pár věcí po Praze, trochu se zorientovat a odpočinout si. Protože o víkendu se už konala Víkendovka, tedy neoficiální seznamovák Jaderky. Pokud se ptáte, ne, žádný oficiální není. Je to vážně dobrá akce - v sobotu jsem strávila celou na nohách, kdy jsme v týmu luštili šifry rozmístěné různě po Praze. Respektive, na místech, která souvisela s Jaderkou. K tomu se přidal občas trochu šílený úkol, takže pokud jste viděli partu divných lidí, tak jsme to asi byli my. (I když se v minimálně jednom případě hrálo na krytí "My jsme z Matfyzu." Radši.) (Představte si, co tak šíleného musí jaderňák dělat, že sám o sobě raději prohlásí, že chodí na Matfyz.)

Mimochodem, náš tým vyhrál. Cena? Flaška vodky. Přičemž část týmu se spokojila s jedním panákem (který byl více či méně namíchán s džusem), druhá část se raději podělali s lidmi, kteří okolo nás na té party procházeli. Celá ta večerní část na Strahově byla dost zajímavá zkušenost. Trochu mě utvrdila v tom, že na akcích Studentské unie budu vážně preferovat ty části bez alkoholu. Ne, vážně, proč se lidi chtějí opít? Dobrovolně? Ke všemu se na to těší? Co jim to přináší? 


Druhý den se šlo do zoo - jak jste asi už poznali z připojených fotek. Bylo to neorganizované, tak jsem se chytla nějaké skupinky, poznala pár dalších osob a krásně se prošla. A viděla zvířátka. (Zbožňuji zvířátka. A víte, že tam mají aktuálně vážně hodně malých zvířátek?)


Pak už přišlo pondělí a s tím přípravný týden. To je třídenní povinný předmět, kde se vás snaží vystrašit. Což je zcela oficiální tvrzení i děkana. Chtějí vás vystrašit. Prostě směs nějakých základních přednášek. Z matiky věci, které se na některých středních dělají, ale ne všude, i když je na té vysoké potřebujete. Z mechaniky poutavá přednáška o fyzice komplet. A pak přednášky různých oborů aneb co vlastně všechno můžete studovat. Kromě vědomostí mi to přineslo pár dalších známých tváří, ovládnutí trasy na tramvaj i přechod z jedné budovy do menzy. Což jsou takové vědomosti, které se vždycky hodí. 


Kromě toho už mám rozvrh. Líbí se mi. Takové úterý sice bude náročnější, ale když jsem viděla rozvrh svého přítele, mám zakázáno to říkat (a oprávněně)

Z takového neškolního soudku - ve středu jsme byli v Aquapalace. Normálně bychom tam nešli, protože ty vstupenky jsou vážně předražené, ale vyhráli jsme je na stránce, co se zabývá propagací jaderné energetiky (tedy od ČEZu). Takže mě alespoň čekala taková sladká odměna v podobě vody. V pátek mě ještě čeká vyjížďka na koni - snad bude přát počasí a snad nespadnu. Na koni jsem naposledy seděla v květnu, což vzhledem k mým obvyklým intervalům není tak dávno, ale chtěla jsem se tam dostat ještě před semestrem. Odpočinout si, užít si ten pocit, kdy sedíte na koni a cváláte po louce. 


Čtu? Čtu. Jenom jsem už nějaký čas zamrzlá na fanfikci na Harryho Pottera. V angličtině. To zaseknutí nesouvisí s tím, že by to bylo špatné nebo jazykově náročné - spíše s tím, že je to dlouhé (na čtečce 1600 stran) a ne každý den jsem měla čas číst. Snažím se zlepšit, ale zatím nejsem ani za půlkou. Ale když jsem už u knih - pořídila jsem si Plamen v temnotě, který mi společně ještě s jednou knihou, jež jsem konečně dostala jako cenu za jednu dávnou povídkovou soutěž, straší na koleji. (Taky všude musíte mít nějaké knihy do zásoby, kdybyste náhodou dočetli všechno ostatní?)

Shrnu-li to, jsem šťastná. Líbí se mi to. Koleje jsou slušné, těším se na výuku (jak rychle mě to přejde?) a celkově si to užívám. První bydlení s přítelem aneb jak se nezabít v jednom pokoji. Užívám si těch posledních pár volných dní. 


Už vám také začala škola? A co vy a koleje? Máte rádi alkohol? A jaké je vaše nejoblíbenější zvíře v zoo? Co aktuálně čtete? 

4 komentáře:

 1. Ty jo, koukám, že chodíš na dost náročnou školu, to by byla moje konečná :D jsem totálně nematematický, netechnický typ :D já budu studovat mediální studia, ale začínám až za 14 dní, jsem celkem zvědavá :) mám to od domova blízko, tak na kolej nemusím :D alkohol mám ráda, ale s mírou. Takže fakt jednou za čas někam na oslavu se třeba trochu připiju (no, občas trošku moc :D) ale nevyhledávám to. Původně jsem měla jít na VŠE, ale to s tou matikou byl fakt zlý výběr a když jsem viděla, jak se každý večer chodí na celonoční chlastačku a všichni si ťukají na čelo, proč s nimi nejdu, akorát mě to otrávilo. Na tom chlastu nic zajímavého není. Takže ti rozumím. Momentálně nic nečtu a ze zvířat mám ráda slony a žirafy, jak originální :D hodně štěstí na vysoké :)

  LADY LENNA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych asi nedala zase ty mediální studia. Jako píšu ráda, ale média nejsou nic pro mě. :D Jo, o VŠE jsem už pár prupovídek slyšela - kromě toho, že mi jejich kreditový systém přijde hodně podivný.
   Sloni a žirafy jsou super! Já mám pak třeba sice radši jiná zvířata, ale rozhodně nejsou špatní. :)
   Díky a tobě také! :)

   Vymazat
 2. Hele, s alkoholem jsem v teď v Německu taky měla trochu problém. Bylo to tam úžasné a všichni lidi skvělí a inteligentní a tak.. ale jakmile skončil večer program, sedlo se a k povídání si každý dal jedno, dvě, tři.... flašky piva nebo vína nebo tak. Já bych nepila ani být plnoletá, protože mě děsí představa, že mi pak bude špatně. A i s tím ponocováním jsem měla problém, vždycky v deset jsem byla unavená, ale spát jsem chodila po půlnoci, aby se neřeklo. Někdo ale chodil třeba ve tři ráno. Což nechápu.

  Držím palce s tou fanfikcí. :) Já si ji taky chtěla začít číst, ale nevyzbyl mi čas zatím, ale už ji mám na (Modrého) čtečce.

  A držím samozřejmě palce také se školou a s kolejí a tak. ^^

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já si dám třeba skleničku. Nebo jednoho panáka. Ale víc ne, stačí mi to. S tím spaním - u mě je to jak kdy, záleží na období, dokážu si to vcelku přenastavit. Aktuálně chodím okolo jedenácté až půlnoci. :)

   Děkuji! :)

   Vymazat