neděle 15. října 2017

Harry Potter and the Methods of Rationality

Když jsem byla mladší, nejraději jsem četla různé fanfikce. Začínala jsem na Stmívání, ale brzy jsem se ocitla v magickém světě Harryho Pottera. Nejrozmanitější povídky mi dělaly společnost docela dlouho, ale i tak postupně přišlo nevyhnutelné - vyměnila jsem je za tlusté knihy a jiné příběhy. I tak se ale nedá říci, že bych na ně úplně zanevřela. Občas jsem si přečetla nějakou svou oblíbenou, ale většinou se jednalo jen o krátkou jednohubku.

Nicméně, někdy na začátku října jsem se dozvěděla o jedné velmi zajímavé fanfikci na Harryho Pottera - v angličtině. Cesta ke mně byla zajímavá, protože jsem se o ní dozvěděla od R. A ten to měl zase od Modrého, kterého můžete znát, pokud čtete blog Vysvobozené. Ta tohle dílo mimochodem také už začala číst. Ale o čem to vlastně je, že nás to všechny tak zaujalo?

Vypráví to příběh Harryho Pottera - jedenáctiletého chlapce, kterého vychovává jeho teta a její manžel, vysokoškolský profesor. Pravda, Harry Potter má tu také poněkud delší jméno, ale to už je takový skromný detail.

Tedy - představte si Harryho Pottera, kterého vychovává vysokoškolský profesor.

World domination is such an ugly phrase. I prefer to call it world optimisation.

A pak také trochu změněný svět, kde si autor hrál s tím, aby to dávalo trochu víc smysl. Což ústí k takovým věcem, jako že se vám některé vedlejší postavy chovají jinak. Že mají jiné motivace pro své činy. Že některé postavy dostaly mnohem více prostoru než v knihách.

A to všechno na krásných 1600 stranách, alespoň co se týče toho počtu na mé čtečce. Jo. 1600 stran. Zatím nejdelší Bídníci jich měli 1500. Taková Anna Karenina jich má 700. Prostě šíleně dlouhé dílo, které budete dlouho louskat. A přitom to popisuje pouze první ročník. Pouze jeden rok studia. (Vzpomínáte, jak je Kámen mudrců krátký?)

Chápu, že tohle je fakt, který asi dost lidí odradí. Neberu vám to. I já jsem to četla šíleně dlouho, ale upřímně - stálo to za to.

"Boys," said Hermione Granger, "should not be allowed to love girls without asking them first! This is true in a number of ways and especially when it comes to gluing people to the ceiling!"

Ale proč? Co je na téhle šíleně dlouhé anglické fanfikci tak skvělého, že to stojí za to, aby to člověk četl?

Protože je tam věda. Kouzelnický svět v tomhle případě příliš neignoruje ten mudlovský - jednoduše proto, že se ho Harry nechce vzdát. A tak vám autor kromě vypravování o magii a kouzlech ještě přihodí principy vědecké metody, racionálního myšlení a poznatků z různých vědeckých oborů. Dokonalý mix, pokud zbožňujete Pottera a k tomu se zajímáte i o vědu.

Navíc je to vtipné. Spousta zajímavých hlášek, zpočátku i hodně vtipných situací. Proč píšu zpočátku? Protože příběh se postupně stává vážnějším. Temnější události, smutek postav, občas si budete říkat, co se to ksakru děje. Dostane vás to, protože autor zdánlivě nemá žádné limity, za které by nezašel.

"I'm wondering if there's a spell to make lightning flash in the background whenever I make an ominous resolution."

Na druhou stranu, má to i své stinné stránky. Především - i když zpočátku vám malý Harry může připomínat malého Sheldona, postupně se vám bude víc a víc jevit jako někdo, komu rozhodně není jedenáct. Ten věk tam na to jednání podle mého skutečně nesedí, i když přivřete obě oči. Prostě ne, můj mozek to už nezvládá. K tomu si budete muset zvyknout na pár nových zkušeností - na postavy, které velmi dobře znáte, ale tady jsou prostě jiné. Jejich činy v minulosti je motivovaly k něčemu jinému, autor se to snaží dovést k něčemu, co je víc logické, co víc dává smysl. Upřímně mi ale ke konci přišlo, že v tom trochu selhával. Že se tak moc snažil, že ve výsledku vytvořil něco, co na tom oproti předloze není o moc lépe. Taky to pokulhává, ale upřímně - je to fantasy. A k tomu všemu fanfikce. Nemůžete čekat, že to bude dávat perfektně smysl jako populárně naučná literatura o logice.

"Someday," said the Boy-Who-Lived, "when the distant descendants of Homo sapiens are looking back over the history of the galaxy and wondering how it all went so wrong, they will conclude that the original mistake was when someone taught Hermione Granger how to read."

Stojí to ale za to. Nebo minimálně za zkoušku - autor sám tvrdí, že pokud vás to nechytne do desáté kapitoly, odložte to. Netrapte se. Ale můžete to zkusit a zjistit, že se vám to vážně líbí, že je to skvělé a že nutně potřebujete další a další kapitoly. (I když pomalost vašeho postupu na goodreads vás možná může trochu demotivovat, ale vydržte. U dlouhých knih vydrží jen ti nejodolnější, co odolají nutkání přečíst si nejprve konec.) A už jsem zmínila, že to stojí za to?

Co vy a fanfikce? Čtete je? A máte rádi, když se někdo vrtá ve vašem oblíbeném světě?
8 komentářů:

 1. Fanfikce jsem nikdy nijak nevyhledávala, třeba na goodreads ještě nemám žádnou fanfikci, která by byla vydaná knižně alespoň v elektronické podobě. Až teď tohle HP. Jako čtu to týden (dobře, reálně jsem to četla zatím tři dny) a jsem na šesti procentech, což je docela.. děsivý, protože prostě tomu budu muset věnovat ještě strašně moc času, asi to nepřečtu najednou a možná ani v tomhle roce, nevím. Ale vytrvám, jsem odolný čtenář. :D

  Věda je zajímavá. Sice jí nerozumím a nevytvářím ji, ale ráda o ní čtu a zatím mě to v souvislosti s HP baví. Ale taky mi nepřijde, že by mohla být některá z postav mladší než já, to prostě nejde. :D Ale chápu, že jinak by to nemělo smysl psát, když chtějí konfrontovat Harryho se světem kouzel a ten se mu otevírá právě v jedenácti letech.

  Hele, uvidíme, jaký na to nakonec budu mít názor já. Samotnou mě to zajímá, jak se to vyvrbí. Modrý říkal, že si stáhnul a začal číst nějaký druhý díl, respektive fanfikci tohohle fanfiction, protože ho zajímalo, jak se vyřeší problém z konce knihy. Ale že prý je ten "druhý díl" o několik let později a už to není ono a nic se tam nevyřeší.

  Ale souhlasím. Je to vtipné, je to zajímavé a díky úplně odlišnému stylu mám pocit, že čtu vlastně něco úplně jiného, nového.

  Tak se měj a jsem zvědavá, s jakou stejnou knížkou se potkáme příště. :D :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Četla jsi Elysejský klíč? (Jen mě to napadlo, to je moje druhá ff na goodreads.) Jo, taky jsem z toho byla taková... proč to sakra neubývá. :D

   Věda je vždy super. Tady sice tahá fyziku, ale líbily se mi pak i ty pasáže z psychologie a podobně. To bylo hodně super. :)

   Taky jsem na tvůj názor zvědavá a přeji, ať se ti ten zbytek také líbí. ^^

   Ale přiznám se, že na fanfikci fanfikce už nervy nemám. :D

   Vymazat
  2. Věda je super, problém je, když jí nerozumíš. :D Což tedy není tvůj problém. :D

   Vymazat
 2. Jsem kus za polovinou. Co bylo přeloženo, jsem přečetla v češtině. Teď už musím anglicky :) Jde to pomalu, ale stojí to za to. Konečně mě nějaká kniha donutila číst v angličtině :D Vlastně je to dobrý tah. Nejdřív člověka navnadí to, že je to přeložené a pak je tak nadšený, že musí pokračovat, i když angličtina není jeho zrovna silnou stránkou.

  Jinak mi (zatím) chování Harryho zas tak nevadí. Některé děti prostě jsou jinde, jen jich není mnoho, tak si to člověk špatně představuje :) Možná je to trochu bolavé ego, že někdo může být v jedenácti letech chytřejší než my :D Taky mě to trochu bolí, ale co s tím naděláme.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ani netušila, že je to přeložený - i tak bych se ale asi pustila do té angličtiny. Obecně s ní mám zkušenost v tom, že když se člověk zpočátku kousne, už se toho nezbaví. :)

   Hm, to bolavé ego to možná je, když se jedenáctiletý kluk odkazuje na Feynmanovy přednášky, které třeba vlastním, ale přečtené je ještě nemám - ale teď si je tahám na kolej, hodí se mi do školy. :D

   Vymazat
  2. Taky mě docela překvapilo, že je to přeložené do tolika jazyků, když jsem si to na stránkách stahovala. Ale obecně si myslím, že obzvlášť na vědu je prostě ta angličtina nejlepší. :D Navíc mě fascinuje, jak se dá úplně ze všeho udělat sloveso. Třeba ráno jsem tam měla něco ve stylu: "Hssh", hsshed Harry. :D

   Vymazat
 3. Tak na toto dielo som práve pre jeho dĺžku nikdy nenazbierala odvahu. Predsa len, je to strašne dlhé, nie som si istá svojou angličtinou čo sa týka vedeckej problematiky (vačšinou sa vo FF dá rozšíriť slovná zásoba trochu iným smerom) a preklady bývajú diskutabilné. Ale možno tomu dám šancu, aspon prvých pár kapitol. Malý Sheldon by sa mi páčil a tvoje nadšenie je nákazlivé :) Inak máš podobný vývoj vo FF ako ja, zo Stmievania som prešla na HP a tam už zostala :) Keby si mala náhodu záujem si prečítať moj názor na FF, tu je článok, čo som o tom napísala: https://pravaknihomolka.wordpress.com/2016/03/29/fanfiction-a-ja/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Aby to neznělo - ta slovní zásoba z té vědy je spíše obecná - ohledně vědecké metody a takových věcí, logika, argumentace... Což se myslím hodí vždy. :)
   A určitě to zkus, za zkoušku nic nedáš! :)

   Vymazat