neděle 1. října 2017

Měsíční čtení #Září

Mám strašně ráda září. Obecně zbožňuji ten brzký podzim, barevné listí, dobu, kdy je stále ještě teplo a vy nemrznete. Dokonce jsem se i většinou (s výjimkou prvních dvou let na vyšším gymplu) těšila do školy. Na učení, na nové vědomosti... (Ano, jsem vážně takový magor.) Letos jsem do školy nešla hned prvního - a vlastně i semestr mi doopravdy začíná až zítra - ale i tak musím uznat, že se mi trochu změnil systém. Pomalý konec prázdnin, zařizování nejrůznějších věcí, stěhování na kolej... Tedy ano, pomalu se dostávám k tomu, že jsem tento měsíc nepřečetla tolik knih. Respektive, četla jsem i tak dost, ale v porovnání s předchozími měsíci toho nebylo až tolik (což není až tak překvapivé, když o tom přemýšlíte). 

Tento měsíc je taky trochu specifický v tom, že poprvé v několika měsících jsem nepřečetla ani jednu Zeměplochu. Nějak jsem se k Carpe Jugulum, které na mě čeká, ještě nedostala. Nevadí, knihy naštěstí nemají nožičky, a tak mi naštěstí neutečou. 

Zvládla jsem ale svou měsíční výzvu. V němčině pokračuji ve čtení Harryho Pottera, a tak na mě čekal třetí díl - Harry Potter und der Gefangene von Azkaban. Obecně třetí díl mám hodně ráda - žádný Voldemort, Pobertové, famfrpál, Prasinky - má to neobyčejně kouzelnou atmosféru. Navíc zbožňuji Remuse i Siria a je tam i dost Severuse a úplně boží Hermiona. 

Angličtina... S tou je to horší, protože jsem danou knihu ještě nedočetla. Tedy knihu - jedna se o fanfikci. Na Harryho Pottera. Konkrétně se jedná o Harry Potter and the Methods of Rationality, což je něco, co má - alespoň u mě na čtečce - 1600 stran. Mám za sebou zhruba 1100 a z pochopitelných důvodů tohle dílo budu brát jako svoji splněnou výzvu v obou měsících. Mimochodem, jedná se o něco úžasného a pravděpodobně si to vyslouží i vlastní článek (až to dočtu). Kromě Pottera to totiž obsahuje i vědu a kritické myšlení a takové ty věci, které v pohádkách většinou nenaleznete. A mně se to vážně dost líbí.

Září bylo nejen ve znamení toho, že jsem už strávila pár hodin na jaderce, ale i toho, že jsem přečetla dvě knihy od zakladatele mé katedry, Františka Běhounka. O první z nich, Atomy vládnou, jsem už psala ve fyzikálním čtení, a jedná se tedy o knihu populárně naučnou. Pro druhou, Trosečníci polárního moře, jsem musela do dětského oddělení naší knihovny. Jedná se o dobrodružnou literaturu - psanou ale dle reálných skutečností, které Běhounek sám zažil. Ten se totiž vypravil na výpravu na severní pól - vzducholodí, která ale ztroskotala. Poutavě popisuje ztroskotání i záchranné výpravy - během jedné z nich mimochodem zahynul Roald Amundsen. Zároveň to není ale žádný krvák, takže to můžete přečíst i dětem (ale spíš starším, takže si to už přečtou samy).

Fyzikou to ale neskončilo jen u Běhounka - pustila jsem se i do Fyzika - 50 myšlenek, které musíte znát. Z této edici jsem už dříve přečetla matematiku a bohužel, fyzika mě až tak moc nezaujala. Nebylo to úplně špatné, ale nadšená jsem z toho příliš nebyla. (Více pak v nějakém dalším fyzikálním čtení.

Pustila jsem se i do společného čtení s My čteme - a o Sluhovi dvou pánů jsem už samostatný článek i napsala. O něco později jsem se i podívala na záznam představení s Donutilem a musím uznat, že je to vážně vážně boží. Přečtěte si to nebo se na to podívejte - nejlépe obojí - je to skvělé a bude vás to zcela jistě bavit. 

Nicméně klasikou jsem tímto dramatem neskončila - místo jsem popadla i 451 stupňů Fahrenheita, na kterého jsem se chystala už delší dobu. Skvělá a silná kniha, i když přiznávám, že ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem se tím úplně prolouskala a propadla tomu. Přečtěte si to. (Toto je myšleno zcela vážně, ostatně jako vždycky.)

Poslední knihou je trochu netypicky young adult kniha. Nedej se mě zaujalo v knihovně, a protože se mi Fangirl od dané autorky líbila - kde se právě objevují úryvky z Nedej se - zkusila jsem ji. Je ale pravda, že mi to až moc nesedlo. Možná i kvůli tomu, že už je to nějaký čas, co jsem Fangirl četla, možná i kvůli tomu, že jsem trochu vyspěla a od YA se vcelku odklonila. Nebylo to špatné, ale spíše jen taková hodně jednoduchá jednohubka, kterou přečtete, abyste si vypli mozek - což ale taky není vždy úplně na škodu. 

Shrnu-li to, v září jsem četla vcelku obstojně - a zase dost různorodě. Jedna kniha z výčtu mě ještě chvíli provázet bude, ale co bude dál... To je ve hvězdách. I tak ale vím, že s přechodem na vysokou asi omezím čtení, i když nechci, abych přestala číst úplně - hlavně kvůli tomu, že bych to asi sama nezvládla - přítel hraje počítačové hry, já čtu. Každý máme něco. (Pro poznámku: Čte taky, ale ne až tak moc.)

Jak jste se měli v září? A jaký je u vás rozdíl v tom, co přečtete o prázdninách a co během školy? Máte rádi fanfikce? A máte rádi podzim? :)

8 komentářů:

 1. Hezká podzimní čtecí inspirace! Podzim naprosto zbožňuji! Není nic lepšího, než si během sychravého dne zalízt do postele s knížkou a popíjet čaje :)

  Míša z Brights beauty story

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem ráda, že inspirovalo. :) Souhlasím - kniha, čaj, čokoláda, zachumlaná do dek... :)

   Vymazat
 2. Nejsi ty nějaký upír, co v noci nemusí spát a čte? :D Jinak si neumím vysvětlit, jak se ti podařilo přečíst TOLIK knížek. Ale gratuluji. :)

  Jak už jsem někam psala, Methods of racionality mi (takže vlastně nám :D) doporučil Modrý a strašně se těším, až se do toho začtu. Už jen proto, že za sebou mnoho fanfikcí nemám, protože mě jednoduše tolik nelákají, ale tohle skoro vypadá jako úplně samostatné dílo. :)

  Jsem ráda, že se ti Fahrenheit líbil. :)

  Měj se krásně a jsem zvědavá, jak ti půjde skloubit čtení se školou :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Upír nejsem! Jen člověk, co má hodně volného času (zatím). :D

   Jo, Modrý je skvělý. R. je trochu zamrzlý, pustil se do re-readingu Pána prstenů, ale já jsem spokojená. Mně to přijde jako hodně samostatné dílo - je tam dost změněných věcí, ale super je, že na to přicházíš až postupně s tím, jak se příběh vyvíjí. Akorát je to oproti Rowlingové prostě dlouhé. :D

   Já doufám, že to nějak půjde. :) Měj se taky hezky! :)

   Vymazat
 3. Přehlídka Tvého měsíčního čtení ve mně vždy vyvolává obdiv, navíc je Tvůj výběr také nesmírně inspirativní. Děkuji za báječně tipy! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zase šíleně ráda, že tě to inspiruje a třeba tě i díky tomu nějaká kniha zaujme. :) V dalších měsících to už s mým čtením nebude až tak slavné (co se týče počtu stran), ale snad i nadále takhle různorodé. :)

   Vymazat
 4. Také jsem nastoupila na vysokou školu, ale čtení chci omezit jen minimálně. Studium je samozřejmě důležitější, ale bez knih prostě nemůžu být! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. U mě se to zatím moc neprojevilo - asi i proto, že stíhám počítat odpoledne, a tak mi večer zbude čas. Ale zkrátila se mi cesta do školy - pokud nepočítám ježdění na kolej - a o přestávkách toho také moc nepřečtu. Učit se musím, ale čtení je pro mě taková krásná relaxace a bez té to také nejde. :)

   Vymazat