pátek 3. listopadu 2017

Měsíční čtení #Říjen

Přišel podzim - nádherný čas plný barevného listí a hrnku teplého čaje. Osobně mám tuto roční dobu ráda - je ještě teplo, ale ne už tak strašné jako v létě, zbožňuji podzimní lesy i to, že se můžu jen tak zachumlat do deky s knížkou. I když - abych byla upřímná - toho posledního se mi tentokrát moc nedostávalo. 

Už během září jsem toho přečetla méně - oproti létu - nicméně i tak se jednalo o obstojný počet. Jenže pak přišla škola a učení a večery, kdy místo čtení počítáte, nebo jdete rovnou do postele. Ale upřímně - nelituji toho. Rozhodnutí jít na jaderku asi nikdy nebudu litovat, i když je to náročné. Ale baví mě to a co víc si můžu přát, že? 

Ale - co jsem vlastně četla? Tak zaprvé, splnila jsem svou krásnou výzvu - přečíst jednu knihu v němčině a jednu v angličtině. I když uznávám, s tou anglickou jsem se dopustila malého podvodu. Harry Potter and the Methods of Rationality si totiž zároveň počítám do září i do října. Proč? Protože toto úctyhodné dílo má téměř dva tisíce stran. Jinak se ale jedná o fanfikci - tedy ne knihu v pravém slova smyslu, ale to je takový malý nepodstatný detail - nicméně o strašně skvělou. Ostatně, zasloužila si i vlastní článek, a tak si o ní toho můžete přečíst o něco více. 

I němčina byla potterovská - zakotvila jsem u čtvrtého dílu, Harry Potter und der Feuerkelch. Jazyk je už náročnější - ale protože právě čtu díl pátý, vím, že se to ještě trochu posune. Nicméně, zvládám to, za což jsem ráda. Šíleně mě to baví a občas se mi stávají zajímavé situace - když jsem jela posledně na kolej, kluk sedící přes uličku si vytáhl druhý díl (v češtině), dnes v sedadlech přes uličky seděly dvě německé děti, každé se svým Potterem. A věřte, v němčině jsou i ty první díly slušné bichle. Pátý díl má ve vydání, které mám označené na goodreads, zhruba tisíc stran. Mimochodem, Rita Holoubková je v němčině otravnější než v češtině a angličtině dohromady. A Voldemort je šíleně creepy. 

Četla jsem ale i v češtině. Pohnula jsem dokonce i se Zeměplochou, na kterou mi v září nezbyl čas, a přečetla Carpe Jugulum. Další kniha o čarodějkách, která obsahuje uraženou Bábi, trochu víc čarodějek, než byste čekali, a partu upírů. A pokud jen trochu znáte Pratchetta, tak víte, že kniha o upírech musí být prostě šíleně skvělá. A vtipná. A šílená. 

Jako poslední - ve výčtu, ne v pořadí, jakém jsem to četla, upřímně - přichází Plamen v temnotě, pokračování Jiskry v popelu. Abych byla upřímná - Jiskra v popelu byla pro mě ta nejslabších ze tří fantasy YA sérií od Hostu, které se mi alespoň trochu zamlouvaly navzdory tomu YA. Nicméně tahle kniha mi ukázala, jak moc vás může vysoká deformovat ve čtení. Normálně bych tuhle knihu asi nesnášela a už vůbec neuvažovala o pořízení dalších dílů. Bylo to šíleně rychlé a komplikované. Žádné popisy, nic si nemůžete vychutnat, náznak milostného trojúhelníku, dějový zvrat, o kterém dopředu víte, jak se vyřeší, hlavní hrdinku chcete zastřelit a záporné postavy jsou tak špatně napsané, že je ani nemáte rádi ani je nenávidíte. Když jsem to ale četla večer, po celém dni ve škole a všech těch příkladech... Asi bych pobrala něco složitějšího a pořád jsem si uvědomovala, že tohle není dokonalé, ale stačilo to. Navíc jsem to vzhledem k nedostatku času četla mnohem déle, než by u mne bylo běžné, a tak se to ani nezdálo tak rychlé. 

Co se týče těch dalších dvou sérií - tak se jedná o Kostičas a Havraní kruhy. Síla a A zrodí se píseň už snad dokonce i vyšly, ale řekla jsem si, že bych si je nemusela pořizovat do té doby, co mám rozečtené stále něco dalšího a na koleji mám další knihy k přečtení. Přinejhorším je prostě dostanu až pod stromeček a přečtu je později. 

Takže za říjen jen čtyři knihy. Na druhou stranu, vzhledem k mému programu mimo to není až tak hrozné. Hodně času jsem strávila ve škole, byla v Drážďanech, na Velké pardubické, na Noci vědců... Poznala jsem spoustu nových lidí. A přečetla i skvělé příběhy. No, není to definice skvělého měsíce?

Co vy a říjen? Jak se vám četlo? Jaký je váš oblíbený čaj? A deka? :)

9 komentářů:

 1. Zemeplocha na mě čeká, první díl. Jsem zvědavá, jak se mi bude líbit. :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Věřím, že bude! :) Přeji pěkné počtení a seznamování. :)

   Vymazat
 2. Četla jsem jen druhý díl Jiskry v popelu, ale jednička se mi tedy líbila víc. :D Jinak ti závidím ty Drážďany a Velkou pardubickou, povedený měsíc jsi měla. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já jsem zvědavá na další díly. Ty druhé obecně bývají slabší, no. :) Díky! Doufám, že i ty sis užila svůj říjen. :)

   Vymazat
 3. Hezké shrnutí :) Můj oblíbený čaj je medový (ale s cukrem :D) nebo nějaký bylinkový :)

  OdpovědětVymazat
 4. Ačkoliv byl i pro mě říjen ve škole trochu náročnější, už se přeci jen školní rok rozjel a teď se finišovalo čtvrtletí, Ale povedlo se mi pár kousků přečíst. V němčině jsem tedy tolik nečetla, ale v angličtině docela jo. A uvažovala jsem o koupi něčeho v italštině, ale nakonec jsem to nezrealizovala, přišlo mi všechno strašně drahé. Ale na dalšího Pottera v němčině se taky chystám. Asi si ho budu pouštět jako audioknihu na youtube jako předchozí díly a budu si k tomu vybarvovat. Teda, až bude víc času. :D

  Hodně štěstí ve škole i s knížkami. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už to nějak nevnímám - čtvrtletí a podobné věci. Jsem si třeba ani neuvědomila, že budou nějaké podzimní prázdniny. :)
   Já na audioknihu nemám jazykově a na vybarvování nemám čas, takže já skončím u eknih. :D

   Děkuji, tobě také. :)

   Vymazat
  2. No jo, vysokoškoláci. Já se tak těším, až se mezi vás zařadím. :D

   A ještě jsem zapomněla zmínit, jak jsem na tom s HP and the Methods of racionality. Jsem zhruba na deseti procentech. Jde to děsně pomalu a většinou sáhnu po něčem jiném. Ale je to opravdu bezvadné, to jo. :) :D

   Vymazat