neděle 12. listopadu 2017

Příliš velká epsilon #3

Asi se mi stane takovým dobrým zvykem psát článek do této rubriky každé tři týdny. Článek, který má na rozdíl od jiných na tomto blogu, hned tři štítky, fotky z instagramu a pro většinu čtenářů je takový nezáživný, protože se příliš nedotýká knih. Ale co už. Pořád existuje nenulová šance, že si někdo bude chtít počíst o dalších třech týdnech na vysoké

Zní to strašně, ale už to tak vypadá - mám polovinu semestru za sebou. Sice máme třináct týdnů, ale bylo mi sděleno, že ten poslední je stejně takový navíc. (A je až po Vánocích, tak co byste čekali.) Tento smutný fakt s sebou přinesl pár nových, dosud nezažitých věcí. Například jsme psali první velký test z matematické analýzy. Výsledky ještě netuším a vím jen o nějakých drobných chybách, tak doufám v nějaký slušný výsledek. Ve středu pak píšeme test z mechaniky - zápočtový, první ze dvou. Takže jsem tento víkend strávila s mechanikou, kterou si můžete představit jako matiku, kterou se naučíte ve druháku, s jinými písmenky, která využívá úplně ty základní zákonitosti... A najednou jako zázrakem můžete vypočítat všechno. (Pokud vám to jde, samozřejmě.)

Ale nechci, aby to znělo tak, že si stěžuji. Nestěžuji si. Protože je to pořád skvělé a úžasné. Jistě, náročné - a co není? - ale baví mě to. Mám fůru matiky, o kterém jsem si nemyslela, že mě bude bavit až tak. Mám fyziku, ale k tomu všemu mám i takové věci, které byste na jaderce čekali. Základy radiační ochrany jsou třeba super - trochu neobvyklé svým podáním - ale neskutečně zajímavé. Navíc náš přednášející odmítá genderovou hyperkorektnost a zásadně nevaruje před ošklivými obrázky. Tedy takovými, kde vidíte, co vám může způsobit záření. Pak mám ještě předmět, který se zabývá zkoumáním památek. Sice je v nekřesťanský čas a kvůli němu se ve středu dostávám na kolej šíleně pozdě, ale když vám to přednášející předává s naprostým zápalem a přehledem. Co se kterou metodou zkoumalo, na co se přišlo... Vůbec nelituji, že kvůli tomu budu mít o jednu zkoušku víc (protože je to volitelný předmět se zkouškou, kam chodíme ve třech lidech). Když jsem u těch zkoušek - dozvěděla jsem se, že dělení na matematiky A a B se letos bude měnit. Respektive, loni to bylo jednoduché - pokud se člověk u zkoušky dostal až k ústní, měl áčkovou variantu. Letos? Kdo ví. Máme se to dozvědět na konci listopadu.

Kromě přednášek a cvičení ale čas ve škole trávím i jindy. Třeba na Novosemestrální party, což byla přednáška o gravitačních vlnách - a neskutečně skvělá. Hned další týden se pak konala Noc na jaderce, kde jsem také byla na přednášce - jenže všudypřítomné balónky mě pak dohnaly k tomu, že jsem odešla dřív. Nemám ráda balónky, víte. Spíš z nich mám hrůzu. (Ale jinak to bylo fajn. Vážně. Jen jsem zase byla za asociála, což ale není nic, na co bych nebyla zvyklá.)

Nicméně, můj život není jen o škole, i když to k tomu nemá daleko. Co jiného dělám? Čtu. Aktuálně třeba pátý díl Harryho Pottera v němčině. A pak se chystám na Cestu okolo světa za 80 dní. V angličtině. Rezignovala jsem ale na představu, že bych si některé nedávno vyšlé knihy, koupila sama, abych si je přečetla ještě před Vánoci. Místo toho jsem je zařadila na vánoční seznam a snad je objevím pod stromečkem. Trochu mě to mrzí, protože jsem se na takovou Sílu a A zrodí se píseň dost těšila, ale co se dá dělat. Určitě si ale udělám radost Ziburou, na toho bych čekat nezvládla. 

A taky koukám na seriály. Poslední dobou hodně na Simpsonovi, ale dokoukala jsem třeba Boj o těžkou vodu, o kterém jsem také napsala článek. A minulý týden jsem během cesty na kolej koukla na první díl Gunpowder (aneb další minisérie od BBC...). Uvidíte tam Jona Sněha, brutalitu tehdejší doby a Mycrofta, který si zase hraje na britskou vládu. (BBC recykluje herce, známe to.) Druhý díl jsem ještě neviděla, protože jsem tento víkend zůstávala na koleji, ale snad příští víkend... A pak o něm třeba i něco napíšu. 

Mimochodem, ještě jsem jela do Temelína. Byla jsem tam už potřetí, ale dostala jsem se do míst, kde jsem ještě nikdy nebyla. Třeba v meziskladu vyhořelého paliva. A na stanici osobní dozimetrické kontroly. Přiznávám, připadala jsem si tam trochu blbě - byla jsem tam jediná prvačka, ale jednalo se o něco naprosto zajímavého. (I když se přiznám, že práce v Temelíně mě nějak moc neláká.

A teď... Nějakým způsobem je už skoro polovina listopadu, je brzy tma a dneska už někde napadl sníh. Trochu mě děsí, jak ten čas rychle utíká, zvlášť když mám ustavičný pocit, že nic nestíhám a věčně se jen učím (což je ale asi to, s čím na vysoké musíte počítat). Trochu mě uklidňuje, že pojedu domů už ve čtvrtek a v nejbližší době by mě neměl čekat žádný velký test (protože malé testy mě čekají každé úterý). Takže se těším na to, že bych si mohla upéct müsli tyčinky a možná i pečený čaj. Trochu si odpočinout - i když se stále učit - ale trochu zaměstnat i ruce. (A číst!)

Jak si užíváte podzimu vy? Co aktuálně čtete? A budete si k Vánocům přát knihy? A pečete? 

7 komentářů:

 1. Já se stále rozhoduji na kterou vysokou školu jít. O Jaderce hodně uvažuji, ale tak trochu se jí i bojím, ale jak to popisuješ vypadá to úžasně. :D

  Obdivuji tě, že zvládáš číst v němčině, já jsem ráda za angličtinu a ani to není úplný zázrak. Každopádně re-reading HP bych měla udělat co nejdřív. ♥

  Ze seriálů jsem se teď pustila hlavně do Přátel a Dr. House. A čtu Krycí jméno E219, což je zatím naprosto super. :)
  Fandom Before Blood CZ

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A půjdeš na Den otevřených dveří? Kdybych zrovna měla čas (ale ani nevím, kdy bude :D), klidně tě provedu a podělím se o tipy. (A také proč musíš na jaderku. A na TCN. :D)

   A HP česky nebo angličtině? O:)

   Vymazat
  2. Určitě to mám v plánu, mělo by to být někdy koncem ledna. Za provedení bych byla neskutečně ráda, ještě kdyžtak předtím napíšu :) :D

   Mám ho česky i anglicky, takže zatím ještě nevím. :/ :D

   Vymazat
 2. Já taktéž bojuji s nedostatkem času. Kromě školy mě zaměstnává ještě brigáda. Když si najdu trochu volna, tak se okamžitě pouštím do čtení. Momentálně mám rozevřenou Shannarovy elfeíny. Co se týká seriálů, tak u mě momentálně vede Cizinka. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já mám brigádu zakázanou - ale ani tak nevím, jak bych to stíhala bez toho, abych flákala školu. :)
   O Cizince jsem slyšela, ale nekoukám. Nějak mě moc dějem nezaujala. :)

   Vymazat
 3. Až mi někdo příště napíše, jak mě obdivuje, že všechno stíhám, pošlu ho za tebou. Nesmírně mě znervózňuje, jak dokonalá seš, jak chytrá seš a jak pilně ke své vysněné škole přistupuješ. Nejenže ti jde matika a fyzika (a z nějakého důvodu tě to i baví, ale to tak bývá, když člověku něco jde), ale ještě stíháš číst v cizích jazycích. Musím se soustředit, abych z tebe neměla pocit naprosté zbytečnosti. :D

  Ale jsem samozřejmě strašně ráda, že tě to baví a že se ti to líbí. To je nejdůležitější. A co se mě týče - začala jsem číst nějaké knížky v rámci přípravy na seminární práci, kterou chci do konce roku napsat. A snad se mi povede přečíst si Mořeplavce (třetí díl Cizinky) a pak se kouknout na seriál. No a teď jdu volat se svou skupinou na Fórum, jsem trochu mimo a unavená, tak doufám, že mi němčina nebude připadat jako z jiné planety. :D

  Měj se hezky! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Merline, já nejsem dokonalá. A nestíhám. Třeba blog vůbec nestíhám. :D A nefotím tak dobře! (Ok, poslední dobou spíš nefotím vůbec, hlavně, že mám foťák na koleji, že...)

   Držím palce se seminárkou! A deformace - píšeš ji ve wordu? Jen že jsem teď začala pracovat v programu, který je mnohem lepší, vážně to sází. (A hlavně na matiku, ale tu tam asi nemáš.) Chvíli s ním člověk bojuje, ale pak ten text vypadá fantasticky (ale zase je otázka, jak moc umíš s wordem, pokud ho ovládáš, tak to v něm zvládneš napsat ^^).

   Užij si to! :)

   Vymazat