sobota 2. prosince 2017

Měsíční čtení #Listopad

Další měsíc semestru, další ukázka toho, jak mám málo času. Nestíhám číst, nestíhám psát, facebooková stránka zeje prázdnotou. Fakt, že na ni jedna kamarádka, dá-li se tak říci, z vyššího ročníku upozorňuje kdekoho, nepomáhá. Navíc jsem věčně v rozpoložení, kdy si přijdu šíleně nesvá - zná mě hodně lidí. To by bylo v pohodě, jenže já si ve většině případů ani nevybavím jejich jména. Prostě nic. Moje paměť na to nestačí a já si přijdu šíleně blbě. Základku i střední jsem prožila jako nevýrazná introvertka, která znala víc lidí, než naopak. Vysoká tenhle životní styl lehce vyvrací a mě to upřímně lehce děsí.

To byla jen taková lehká úleva mých pocitů, omlouvám se za ni.

Co jsem ale četla v listopadu? Zůstala jsem u stejného počtu jako v říjnu - u čtyř knih. Ne příliš úctyhodné číslo, ale nestěžuji si. Čtení není o počtu a já si prostě čas z klobouku jen tak nevykouzlím.

Ke své radosti jsem úspěšně splnila svou jazykovou výzvu. V němčině jsem ze čtvrtého dílu Pottera přímo pokračovala na Harry Potter und der Orden des Phönix. Ta má, jen tak mimochodem, v němčině okolo tisíce stran. Lehkou úlevou je, že pátý díl je nejdelší. Teď už mě čekají jen o něco kratší šestka se sedmičkou. K samotnému čtení - Umbridgeová je v němčině ještě nesnesitelnější, Harry je stále stejný debil a proč sakra musel umřít Sirius.

V angličtině jsem se věnovala autorovi, kterého jsem nečetla ani v češtině. Přečetla jsem totiž svou první verneovku v životě. Around the World in Eighty Days mi dělala příjemnou společnost a já po přečtení vážně litovala, že jsem se k těmto knihám nedostala dříve.
(V jakémkoliv jazyce.) Bylo to zábavné a dobrodružné. Taky dost vtipné, abych byla upřímná. Napínavé - i když se přiznám, věděla jsem, proč to stihnou. To je lehká nevýhoda toho, když takovou knihu čtete v pozdějším věku. Věřím, že v určité fázi mého dětství by mě to šíleně překvapilo a oslnilo. No co už. Někdy musíte něco přečíst později, abyste to svým dětem dali včas, no ne?

"Why, you are a man of heart!"
"Sometimes," replied Phileas Fogg, quietly. "When I have the time."

Zbylé dvě knihy se týkají fyziky. Víceméně. První z nich byla Tajemství objevů, kterou jsem už představila ve fyzikálním čtení. Nicméně se nejedná o knihu složitou - je to ve skutečnosti spíše dětská encyklopedie, která se navíc nedotýká pouze fyziky - ale i biologie, chemie a techniky. Odkrývá malé záhady, přeskakuje nudné věci a zaměřuje se na to, co potkáváme každý den, i když třeba přímo netušíme proč. Ukazuje slavné vědce, díky kterým máme tak krásný - a vyspělý - svět. Navíc je to barevné a obrázkové a člověk si u toho krásně odpočine. 

To se ale nedá říct o druhé knize, která na své představení ve fyzikálním čtení teprve čeká. Nový kvantový vesmír je něco úplně jiného než Tajemství objevů. Pár let stará kniha (ve smyslu toho, že v době napsání ještě nebyl například objevem Higgsův boson) vám odkryje krásy a záludnosti kvantovou fyziky. A i když je velmi názorná, obsahuje nespočet obrázků a citátů od Feynmana, je to prostě náročnější. Na druhou stranu, poodkryje vám to nejen principy a nudnou fyziku, ale i to, jaké reálné výsledky to má. Co díky těm složitým fyzikálním experimentům a teoriím můžete potkat, co se zlepšilo, co tu předtím nebylo. Abstraktní pojmy fyziky vám to dá do souvislosti s tím, co až tak neznámé není - nejpozději pak v poslední kapitole, která se zabývá sci-fi literaturou. 

A co budu číst v prosinci? Už mám rozečteného nového Ziburu, na kterého jsem se těšila a pořídila si ho prakticky hned při první příležitosti. Kromě toho se chystám na šestého Pottera v němčině. S angličtinou si nejsem příliš jistá - sice se chci pustit do A Song of Ice and Fire (= Hra o trůny), ale vzhledem k rozsahu a náročnosti knih jsem se tomu chtěla věnovat až po dočtení Pottera, kdy v němčině přejdu zpátky na něco kratšího a nenáročnějšího - i když také netuším co vlastně. Možná tedy v angličtině skončím na nějaké knize ze světa Doctor Who, případně na nějaké klasické literatuře. 

Kromě toho? Ráda bych si přečetla další Zeměplochu, také něco o matematice - pokud nepočítám skripta, samozřejmě.  Jistě, člověk míní a škola si dělá, co chce, ale doufat mohu. A když tak to prostě přečtu v lednu. Nebo po zkouškovém. 

Jak se četlo v listopadu vám? Snažíte se, abyste měli různorodou četbu, nebo to moc neřešíte? Těšíte se na Vánoce? A plánujete se o prázdninách učit?

3 komentáře:

 1. Teda, to musí být zvláštní pocit, být najednou známá. Já jsem u nás na škole celkem "jméno", byť nevím, jak moc pozitivní to je. Jsme malá škola a já jsem jedna z mála, co je trochu drzá, čte si pod lavicí a chodí na olympiády. Taky mám divný jméno, který se dobře pamatuje, a chodím do třídy se svou sestrou, takže jsme takový "fenomén".

  Já popravdě čtu, na co mám náladu, a to dělá četbu různorodější. Většinou. Ale je fakt, že v nadcházejících měsících budu pravděpodobně číst hlavně dějepisné knihy. Ale ráda bych i v němčině a angličtině. Momentálně mi zbývá dvě stě stránek do konce Mořeplavce. Ráda bych v prosinci pokročila v tom HP scifi, ale upřímně, když už si tu čtečku nezapomenu, tak se mi vybije nebo se mi prostě chce číst něco jiného. Ale nejspíš ji s sebou povezu do Berlína a ve vlaku bude času dost. :D

  O prázdninách se neplánuji učit, ale psát seminární práce. Začala jsem tou na dějepis, i když na tu na občanku mám o dva měsíce míň času. Tak bych to měla napravit. Ale je tolik různých věcí, co chci stihnout.

  Měj se krásně a hodně štěstí. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufám, že to u mě nevyznělo nějak namyšleně. :D Jen je to pro mě trochu šok, zvlášť když ti před testem jeden kluk řekne, že ty určitě budeš mít sto procent a jestli by jsi mu s něčím neporadila. Přitom já ani nevím, jak se jmenuje, nechodíme spolu na žádná cvika a upřímně, na přednáškách radši mlčím. :D

   A líbí se ti to HP? :) Dějepisné knihy... To mi připomíná, že se už šíleně dlouho chystám na Sophiin svět. A stále nic. Achjo. :D

   Se seminárkami přeji hodně štěstí! :)

   Měj se také krásně! :)

   Vymazat
  2. Obdivuji, že ctes v tolika jazycích. Já bych také mohla pokračovat v HP v angličtině, skončila jsem u 2. dílu. Každý měsíc se snažím přečíst jednu klasiku s #myčteme. Ale jinak čtu převážně fantasy a YA :)

   Vymazat